Strona główna > Projekty międzynarodowe > G2P-SOL

G2P-SOL

Nowy projekt w ramach programu UE Horyzont 2020: globalny projekt badawczy dla zachowania i odnowienia zasobów genetycznych psiankowatych roślin uprawnych

 • Komisja Europejska przeznaczyła 6,9 mln Euro na katalogowanie i charakteryzowanie światowych zasobów genowych ziemniaka, pomidora, papryki i bakłażana
 • Włoska Agenzia Nazionale Per Le Nuove Tecnologie, L’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile (ENEA) koordynuje prace konsorcjum ważnych europejskich i światowych banków genów

Radzików, 21.03.2016. Ziemniak, pomidor, papryka i bakłażan łącznie stanowią niemal 66% upraw warzywnych w Europie, a sam ziemniak stanowi podstawę pożywienia dla ponad 800 mln ludzi na świecie. Te cztery rośliny uprawne należą do rodziny psiankowatych, zaś ich pochodzenie i źródło bioróżnorodności to Ameryka Południowa (dla pomidora i ziemniaka), Centralna Ameryka (papryka) i Południowo-Wschodnia Azja (bakłażan). Sprowadzenie do Europy w czasach historycznych znacząco zawęziło różnorodność genetyczną tych roślin, sprawiając, że stały się bardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne, choroby i szkodniki. Wielki Głód w Irlandii w XIX w był skutkiem pojawienia się patogena Phytophthora infestans i jest tragicznym przykładem konsekwencji podatności ziemniaka na chorobę.

Konsorcjum naukowe G2P-SOL łączy 19 pełnych i 20 stowarzyszonych partnerów z czterech kontynentów. Projekt jest finansowany w ramach programu UE Horyzont 2020 z całkowitym budżetem wynoszącym 6,9 mln Euro i będzie realizowany of marca 2016 do lutego 2021. Celem projektu jest by nasiona dziesiątek tysięcy obiektów kolekcyjnych tych czterech gatunków roślin uprawnych przechowywane w bankach genów na świecie, wydały plon. Ich wykorzystanie w praktyce jest aktualnie utrudnione przez niewielką ilość publicznie dostępnych informacji na temat obiektów kolekcyjnych oraz ich duplikatów w różnych kolekcjach.

Różnorodność genetyczna jest zachowywana najbardziej efektywnie kiedy zasoby genowe są dobrze scharakteryzowane, szeroko dostępne i wykorzystywane w praktyce rolniczej. Zatem, naukowcy, hodowcy i rolnicy powinni zapoznać się z narzędziami do zabezpieczania, katalogowania i oceny zasobów genowych, korzystając  z publicznie dostępnych informacji na temat zróżnicowania genetycznego i jego powiązania z fenotypem i cechami agronomicznymi” – Prof. Giovanni Giuliano z ENEA, koordynator G2P-SOL, wyjaśnia główną koncepcję projektu.

G2P-SOL wygeneruje najpierw genetyczny „odcisk palca” obiektów przechowywanych w bankach genów, skataloguje dostępną różnorodność genetyczną i zakres duplikacji pomiędzy kolekcjami. Na podstawie tego katalogu, wygenerowane zostaną „kolekcje podstawowe”, złożone z ograniczonej liczby reprezentatywnych obiektów dla każdego gatunku. Kolekcje te będą szeroko charakteryzowane w celu zrozumienia cech i genów w globalnej puli genowej. Uzyskana wiedza będzie udostępniona użytkownikom (hodowcom, stowarzyszeniom rolniczym) na otwartej platformie, co umożliwi im skupienie prac na najbardziej obiecujących grupach obiektów. Wymiana materiałów genetycznych w i poza ramami konsorcjum będzie odbywała się na zasadach Międzynarodowego Traktatu o Roślinnych Zasobach Genowych dla Żywności i Rolnictwa oraz na Protokole z Nagoi dotyczącym dostępu i podziału korzyści.

Podsumowując, G2P-SOL rozwinie naukę i edukację w następujących obszarach: 1) definiowanie i utrzymywanie puli genetycznych dla ulepszania roślin uprawnych; 2) generowanie i analiza danych fenomowych i genomowych oraz łączenie ich z bankami genów; 3) introgresje i działania hodowlane; 4) szkolenia, warsztaty i kontakty opinią publiczną. Dzięki utworzeniu jednolitej platformy informatycznej, „G2P-SOL gateway”, i scharakteryzowaniu dużej części światowych zasobów genowych, wartość kolekcji tych zasobów znacząco wzrośnie.

Partnerzy G2P-SOL:

Bułgaria

 • Maritsa Vegetable Crops Research Institute

Francja

 • Institut National de la Recherche Agronomique

Niemcy

 • European Research and Project Office GmbH
 • Leibniz Institut fuer Pflanzengenetik und Kulturpflanzenforschung

Izrael

 • The Agricultural Research Organisation of Israel – The Volcani Centre
 • The Hebrew University of Jerusalem
 • Phenome Networks Ltd.

Włochy

 • Agenzia Nazionale Per Le Nuove Tecnologie, L’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile
 • Blumen Group Spa
 • Consiglio per la ricerca e la sperimentazione in agricoltura e l’analisi dell’economia agraria
 • Consorzio Sativa
 • Università degli Studi di Torino

Holandia

 • Wageningen University - Stichting Dienst Landbouwkundig Onderzoek

Peru

 • Centro Internacional de la Papa

Polska

 • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Hiszpania

 • Universidad Politécnica de Valencia

Tajwan

 • AVRDC - The World Vegetable Center

Turcja

Ministry of Food, Agriculture and Livestock – Bati Akdeniz Agricultural Research Institute

Wielka Brytania

 • The James Hutton Institute

O Projekcie:

Nazwa: G2P-SOL  - Linking genetic resources, genomes and phenotypes of Solanaceous crops
Strona Internetowa: http://www.g2p-sol.eu/
Rozpoczęcie: 2016-03-01
Długość: 60 miesięcy
Budżet: 6,891,265.00 €
Koordynacja: Agenzia Nazionale Per Le Nuove Tecnologie, L’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile

Kontakt

Coordinator: Zarządzanie projektem:

Agenzia Nazionale Per Le Nuove Tecnologie,
L’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile   

Prof. Giovanni Giuliano
Email: giovanni.giuliano@enea.it 
Tel.: +39 06 30483192    


European Research and Project Office GmbH

Dr Verena Peuser
Email: v.peuser@eurice.eu
Tel.: +49 30 374415-832

Konsorcjum G2P-SOL.Ciemny czerwony: pełni partnerzy. Jasny czerwony: stacje badawcze pełnych partnerów. Niebieski: partnerzy stowarzyszeni.

Światowy Dzień Żywności, 16 października 2018 materiał przygotowany przez wykonawców projektu G2P-SOL pt.: "Łączenie zasobów genetycznych oraz danych o genomach i fenotypach uprawnych roślin psiankowatych", realizowanego także w IHAR-PIB:

http://www.g2p-sol.eu/G2P-SOL-Interview-Series-Our-Contribution-to-the-World-Food-Day-2018.html

design by VENTI