PROCEDURA WYDAWNICZA
monografii naukowych, rozpraw habilitacyjnych, rozpraw doktorskich, raportów z badań, skryptów metodycznych oraz monografii dedykowanych specyficznym odbiorcom
Wydawnictwo publikuje monografie naukowe, rozprawy habilitacyjne, rozprawy doktorskie, raporty z badań, skrypty metodyczne oraz monografie dedykowane specyficznym odbiorcom z zachowaniem wszelkich starań o wysoki poziom edytorski i merytoryczny.
Procedura recenzowania artykułów jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowanymi w opracowaniu „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011:
https://www.archiwum.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2014_02/307f933b1a75d6705a4406d5452d6dbf.pdf
- Procedurę wydawniczą rozpoczyna się w chwili nadesłania przez Autora do Redakcji wniosku o wydanie monografii, rozprawy, raportu lub skryptu, wraz z pełną treścią pracy oraz załącznikami: tablicami fotografii, tabelami, rysunkami. Treść pracy należy przesłać w formie elektronicznej, w formacie Word for Windows, na adres mailowy: wydawnictwo@ihar.edu.pl, lub pocztą, na adres: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie, 05-870 Błonie.
- We wniosku Autor może wskazać dwóch Recenzentów. Jeżeli autor nie wskaże recenzentów, zostaną oni wskazani przez Przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego.
- Autor/rzy monografii zobowiązuje/ją się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics). Jeżeli wystąpi podejrzenie o działanie nieetyczne, ukryty konflikt interesów, nierzetelność naukowa lub nieprzestrzeganie dobrych obyczajów w nauce, redakcja podejmie kroki przewidziane w wytycznych kodeksu etycznego wydawnictwa.
- Komitet Redakcyjny (a w przypadkach uzasadnionych również Dyrekcja Instytutu) wydają wewnętrzną opinię wydawniczą. Każdy nadesłany tekst podlega wstępnej ocenie merytorycznej i technicznej dokonywanej przez Komitet Redakcyjny. Na tym etapie praca jest kwalifikowana do etapu oceny zewnętrznej lub zostaje odrzucona.
- Wszystkie kwalifikowane teksty podlegają procedurze zewnętrznej recenzji naukowej, przez przynajmniej dwóch doświadczonych pracowników naukowych, posiadających niezbędną wiedzę, doświadczenie i reprezentujących odpowiednią dyscyplinę naukową. Recenzent sporządza recenzję na podstawie zawartej z wydawnictwem umowy. Recenzja ma formę pisemną i powinna być sporządzona w okresie 6 tygodni od otrzymania tekstu przez Recenzenta. Recenzent ocenia tekst pod względem oryginalności, trafności poruszanej problematyki, poprawności metodologicznej, wartości merytorycznej, oraz wskazuje błędy. Na podstawie recenzji, Recenzent wyraża opinię o odrzuceniu pracy lub wydaniu utworu bez poprawek bądź z wymaganymi poprawkami, które autor zobowiązany jest wprowadzić. Do dyspozycji Recenzenta przekazywany jest formularz recenzji, nie jest on obowiązkowy, jednak stanowi wartościową część recenzji.
- Recenzent może wnioskować o ponowne przesłanie pracy do recenzji po naniesieniu korekty przez Autora.
- Pozytywne recenzje są podstawą do zakwalifikowania utworu do dalszego procesu wydawniczego, w tym redakcji technicznej i językowej. Lista recenzentów jest publikowana w każdej wydanej monografii, rozprawie, raporcie i skrypcie.
- Projekt okładki jest zgodny z wymogami wydawnictwa.
- Każdej wydanej pozycji zostaje nadany numer ISBN.
- Wydawnictwo przesyła do upoważnionych bibliotek egzemplarze obowiązkowe wydanych pozycji.