PROCEDURA RECENZOWANIA
artykułów naukowych, wdrożeniowych, doniesień konferencyjnych
w czasopismach
„Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin”
oraz
„Plant Breeding and Seed Science”
W czasopismach publikowane są artykuły naukowe, wdrożeniowe, doniesienia konferencyjne. Procedura recenzowania artykułów jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowanymi w opracowaniu „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011:
https://www.archiwum.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2014_02/307f933b1a75d6705a4406d5452d6dbf.pdf.
Treści publikowane w czasopismach przygotowywane są z zachowaniem wszelkich starań o wysoki poziom edytorski i merytoryczny.
- Proces recenzowania rozpoczyna się w momencie przesłania do redakcji wniosku o publikację, oraz tekstu artykułu naukowego, wdrożeniowego lub doniesienia konferencyjnego wraz z załącznikami: tablicami fotografii, tabelami, rysunkami. Treść pracy należy przesłać w formie elektronicznej, poprzez zgłoszenie na stronie panelu redakcji:http://ojs.ihar.edu.pl/index.php/index/login w formacie Word for Windows, lub na adres mailowy: wydawnictwo@ihar.edu.pl, lub pocztą, na adres: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie, 05-870 Błonie.
- Publikowane treści będą udostępniane na mocy licencji CC BY-SA 4.0 w otwartym dostępie (open access) na stronie internetowej czasopisma.
- Autor/rzy poprzez przesłanie wniosku o publikację zobowiązują się do:
a) przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics). Jeżeli wystąpi podejrzenie o działanie nieetyczne, ukryty konflikt interesów, nierzetelność naukowa lub nieprzestrzeganie dobrych obyczajów w nauce, redakcja podejmie kroki przewidziane w wytycznych kodeksu etycznego wydawnictwa.
b) wyrażają zgodę na udostępniane pracy na mocy licencji CC BY-SA 4.0 w otwartym dostępie (open access) na stronie internetowej czasopisma. - Nadesłane publikacje są poddawane wstępnej ocenie przez Redaktora Naczelnego, który kieruje artykuł do odpowiedzialnego Redaktora Tematycznego. W przypadku, gdy artykuł jest niezgodny z profilem czasopisma lub gdy nie spełnia wymagań wynikających z instrukcji dla Autorów, jest zwracany do Autorów (pierwszego lub do Autora podanego jako osoba do korespondencji).
- Po zakwalifikowaniu artykułu jako zgodnego z profilem czasopisma Redaktor Tematyczny dokonuje wyboru dwóch Recenzentów, spośród uznanych autorytetów specjalizujących się w danej tematyce; przy czym wybrani Recenzenci muszą gwarantować: niezależność opinii, brak konfliktu interesów, wyrażający się w szczególności brakiem relacji osobistych lub służbowych z Autorami artykułu.
- Po wyrażeniu przez Recenzentów zgody na przyjęcie artykułu do recenzji redakcja przesyła do Recenzentów pełny tekst artykułu wraz z obowiązującym w redakcji formularzem recenzji.
- Recenzja odbywa się w systemie „double-blind review process”.
- Proces recenzowania przebiega z zachowaniem zasad poufności. Nazwiska Recenzentów są niejawne. Mogą być odtajnione na prośbę Autora wyłącznie za zgodą Recenzentów.
- Recenzenci przekazują sporządzoną recenzję na formularzu przysłanym przez Redakcję. Recenzja musi się kończyć jednoznacznym wnioskiem dotyczącym dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Autorzy są informowani o wynikach recenzji i otrzymują ją do wglądu. Autorzy powinni odnieść się do uwag recenzentów i zwrócić poprawiony artykuł najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od daty otrzymania recenzji.
- W przypadku, gdy artykuł w opinii Recenzentów wymaga znaczących zmian, poprawiony przez Autorów artykuł kierowany jest do ponownej recenzji do tych samych Recenzentów.
- Warunkiem zakwalifikowania artykułu do dalszych etapów procesu wydawniczego są dwie pozytywne recenzje.
- W przypadkach spornych Redakcja powołuje dodatkowych Recenzentów.
- Redakcja raz w roku publikuje listę Recenzentów, z którymi współpracowała w danym roku.