W dniu 7 listopada 2023 – w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-Państwowy Instytut Badawczy zorganizował spotkanie z przedstawicielami hodowców dotyczące propozycji regulacji prawnych roślin uzyskanych przy pomocy nowych technik genomowych (NGT) przedstawionych przez Komisję Europejską.
Celem zaproponowanego „rozporządzenia w sprawie roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych technik genomowych oraz pochodzących z tych roślin żywności i pasz oraz w sprawie zmiany rozporządzenia 2017/625„ jest umożliwienie korzystania z tych innowacji w UE zapewniając jednocześnie wysoki poziom ochrony zdrowia i środowiska.
Projekt rozporządzenia obejmuje: a) zamierzone uwalnianie roślin NGT (tzn. roślin otrzymanych przez ukierunkowaną mutagenezę w tym cisgenezę i intragenezę) do wszelkich innych celów niż wprowadzenie do obrotu np. prowadzenie doświadczeń polowych; b) wprowadzenie do obrotu: roślin NGT, żywności i paszy NGT oraz innych produktów zawierających lub składających się z roślin NGT.
Z przeprowadzonych wcześniej badań przez KE wynika, że:
- NGT to różne techniki modyfikacji genetycznych, które mogą pomóc wyhodować nowe odmiany roślin z większą precyzją niż techniki hodowli konwencjonalnej
- NGT pozwalają na uzyskanie różnych produktów roślinnych.
- Takie rośliny mogą mieć małe zmiany w genomie tzn. zmiany, które mogą powstać w naturze lub w wyniku hodowli konwencjonalnej lub bardziej złożone modyfikacje.
- Rośliny NGT to innowacje, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatycznych wielu gatunków wykorzystywanych w systemach rolno-spożywczych
- Rośliny NGT to szansa dla prowadzenia badań i innowacji w szczególności dla MŚP
Dlatego należy zaangażować wszystkich interesariuszy a w szczególności hodowców roślin do aktywnej dyskusji w celu wypracowania jak najlepszych regulacji prawnych w tym obszarze.
Zapraszamy do kontaktu
s.sowa@ihar.edu.pl